vardar

ХК Вардар се враќа во игра

Младите хокејари на Вардар со три победи и многу искуство се вратија од Бугарија

 23 март 2017 gol .mk

повеќе

Add_PavleGolovski018

Скопска хокеарска легенда

Чичко Павле има 75 години и е вљубеник во мразот и звукот на лизгалките, гостин на skopjeinfo.mk повеќе

Trening HK Vardar-0027

Младите категории во сезоната 2016-2017

Младите категории на ХОКЕЈ КЛУБОТ ВАРДАР од Скопје на тренинг на ВИП лизгалиштето при СЦ Борис Трајковски од Скопје

logo-hk-vardar_dukser_belo_web

Школа за хокеј на мраз 2016

Почнува новата сезона, со тренинзи почнуваме во понеделник на 28 ноември 2016 во 19:00, на ВИП арената Борис Трајковски.
Тренизнзите се во следните термини:
понеделник од 18:00 до 20:00
вторник од 18:00 до 20:00
четврток од 18:00 до 20:00
петок од 18:00 до 20:00

Тренингот се состои од два дела и тоа од 18:00 почнува OFFICE тренинг – загревање, а од 19:00 на мраз.

Inline_playOff-06217

Последниот тренинг пред почетокот на квалификациите

Репрезентацијата на Македонија допатува во Штеиндорф, Австрија. Хокејарите денес го имаа редовниот тренинг пред првиот утрешен натпревар со Бугарија во 16 часот.

Следете ги квалификациите во живо

На следниот линк можете да ги следите натпреварите

Inline_playOff-06124_small

Хокејарите во обид да стигнат на Светско првенство

Репрезентација на Македонија во хокеј од утре (22.06), во австрискиот град Штеиндорф  ќе учествува на квалификацискиот турнир за пласман на Светското првенство во инлјан хокеј 2017 година, кое ќе се одрижи во Братислава, Словачка.

Прв противник ќе им биде репрезентацијата на Бугарија, со која ќе се сретнат на отварањето на квалификацикиот турнир во 16 часот. На 23 јуни ќе го одиграат натпрварот со домаќинот Австрија, а ќе ги завршат натпреварите по групи на 24 јуни против Србија. Побдникот од оваа група, ќе разигрува со победникот од другата група, каде што се репрезентациите на Белгија, Латвија, Турција и Израл.

Пласман на Светското првнство ќе обезбеди само една репрзентација.

Досега македонските хокејари учествуваа на 4 квалификациски турнири.

Пред турнирот, репреентативците под раководство на селекторот Јуре Внук, се подготвуваа 10 дена во во Јесенице, Словенија, од каде што денес заминаа за Австрија.

Составот на Македонија за овој квалификациски турнир е:

Александар Петров

Рок Шарлохар

Ивица Тасков

Стефан Децковски

Јуре Стопар

Рок Симсич

Давор Анастасов

Влатко Атанасов

Дмитриј Прокудин

Јернеј Пејановиќ

Кристија Ташевски

Лука Урбас

Кристијан Грчевски

Нејц Турк

Боштјан Кос

Иван Бачовски

–              Овој квалификациски турнир е  премногу тежок, затоа што од 8 репрезентации само една ќе се пласира на Светското првенство. Тука се Австриа, Латвија и Бугарија, како редовни учесници на Светските првенства, изразити фаворите. Ние се подговивме одлично и ќе дадеме се од себе за да ја израдуваме хокејарската публика во Македонија. Целта ни е конечно да ја оствариме првата историска победа за Македонија на едни квалификации, изјави Зоранчо Гриовски, директорот на националниот тим пред заминувањето во Австриjа.