FINAL_SkopjeIceFestival-6228

Skopje Ice Hockey Festival 2014

Во Скопје на лизгалиштето при СЦ Борис Трајковски се одиграа финалните натпревари од Хокеарскиот турнир SKOPJE ICE FESTIVAL 2014 .
Домашниот тим ХК Металург во финалето го совлада ХК Спаратк од Суботица со резултат 5:4 (0:1, 2:1, 3:2)
Четири голови за ХК Металург постигна Јуре Внук, кој беше прогласен и за најдобар играч на турнирот, а еден гол Димитри прокудин.
Предходно во малото финале во мечот за трето место ХК Ред Стар од Софија го совлада ХК Ираклис од Солун 11:0.
Преходно во полуфиналните мечеви ХК Металург и ХК Ираклис 16:1 (7:0, 11:1, 5:0) и во вториот меч ХК Ред Стар и ХК Спартак 7:3 (3:1, 1:0, 3:2).

InLine_Zagleb_010

Хрватска ИНЛAЈН лига

Хокеј репрезентацијата на Македонија во рамките на проектот клуб – репрезентација, преку хокеј клубот „Металург“, ги одигра првите натпревари Хрватската инлајн хокеј лига, во Загреб, Република Хрватска, кои се дел од подготовките за следните квалификации за Светско првенство.

MKD_TR_Kavalifikacii-5654

ХК Металург во хрватската инлајн лига

Викендов во Загреб, Хокејарскиот клуб Металург ги почнува настапите во Хрватската инлјан хокеј лига. Според распоред предвидено е одигрување на 4 натпревари од регуларниот дел на сезоната со екипите на: ХК Питони, ХК Куна, ХК Карловац и ХК Копривница.

Hokej-web_utakmica

Наскоро ШКОЛА ЗА ХОКЕЈ НА МРАЗ

Наскоро во соработка помеѓу Спортскиот центар „Борис Трајковски” и Хокеј федерацијата на Македонија ќе започне школата за хокеј на мраз.

Metalurg_IceDevils-3705

Хокеарите на Металург остварија и трета победа во Софија

Хокеарите на Металург и во третиот, последен натпревар за овој викенд во Софија, 

Metalurg_IceDevils-3669

Хокеарите на Металург ја демолираа НСА

Хокеарите на Метлург, кои вчера приредиjа вистинско изненадување, совладувајќи го актуелниот шампион во БАХЛ лигата, Ајс Девил, денеска остварија нова победа, овој пат над НСА со преубедливи 16-0 (4-0, 4-0, 8-0).

Metalurg_IceDevils-3724

Хокеарите на Металург го совладаа шампионот на Балканската лига

Хокеарскиот клуб на Металург, на најубав можен начин, со победа на гостински терен,
против актуелниот шампион Ајс девил, ја отвори новата сезона во БАХЛ лигата. Македонскиот претставник во оваа регионална лига со победа над актуелните прваци Ајс девил со 5-2 (1-0, 2-2, 2-0), приреди вистинско изенадување.