ХК Металург со тесен пораз од Куна ја започна финалната серија

Inline_playOff-06350

Хокеарите на Металург со минимален пораз од актуелниот хрватски шампион Куна од 5-3

( 2-1, 1-0, 1-1, 1-1) ја отворија финалната серија во Хрватската инлаин лига.

“Металурзите” лошо го отворија натпреварот со оглед на тоа што на полувреме замина со негатива од 3-1. Во вториот дел македонскиот претставник заигра многу подобро, на два наврати се приближи на гол негатива, но не успеа да израмни. “Пиратите” во последниот период имаа неколку одлични прилики за гол, но исклучувањето во финишот си го сторија своето.

Со два погодока се закити Рок Симшич

А со еден гол се закити и Боштијан Кос

Share