БАХЛ – лига

HK Metalurg vs HK Dinamo

YouTube Preview Image
AMS pres hokej BAHAL liga 5

Пресс конференција во АМС на РМ

На 23 март 2015 во просториите на Агенцијата за млади и спорт се одржа пресс конференција по повод триумфот на ХК Металург во БАХЛ лигата.

Shampioni

Металург ја освои шампионската титула во БАХЛ

Екипата на Металург со упедлива победа над Динамо Софија ја  ја потврди шампионската титула во регионалната БАХЛ лига. Пиратите во ова натпреварување уште еднаш ја потврдија својата класа, совладувајќи го домашниот тим со резултат 6-2, по периоди (2-0, 1-0, 3-2).

Metalurg_AllAtar

Грци декласирани од ХК Металург

Македонскиот преставник во Балканската хокеарска лига, Металург на најубав можен начин, со победа над грчкиот Ол Стар со 10-1 ( 3-0,3-1, 4-0) го заокружи успешниот викенд во БАХЛ, на дуелот кој остана одбележан и од крвавата тепачка на три минути пред крајот предизвикана од исфрустрираните Грци.

FrendlyGame-163318

Металург го преслуша и лидерот Динамо Софија

Хокеарскиот клуб Металург, по победата над Ајс Девил, денеска успеа да го совлада и лидерот на А дивизијата во БАХЛ, тимот на Динамо Софија со 9-3, по периоди (3-2 1-0 5-1). Македонскиот претставник во ова натпреварување, по низата засилувања конечно се консолидира и врза две последователни победи. 

Hokej-web_utakmica

Прва, убедлива победа на Хокејарите на Металург

Хокејарите на Металург вечерва ја остварија својата прва победа во рамките на Балканската хокејарска лига (БАХЛ), совладувајќи го убедливо тимот на Ледени Ѓаволи со резултат 16-4, по третини (1-9, 1-4, 2-3)

Hokej natprevari vo BAHL ligata

Металург во БАХЛ лигата

Ова беше осми натпревар во дебито во оваа конкуренција за Металург, последен годинава, сите одиграни во Софија, со ефект од седум порази и едно реми (против бугарска Црвена ѕвезда 6-6).