AMS pres hokej BAHAL liga 5

Пресс конференција во АМС на РМ

На 23 март 2015 во просториите на Агенцијата за млади и спорт се одржа пресс конференција по повод триумфот на ХК Металург во БАХЛ лигата.

Shampioni

Металург ја освои шампионската титула во БАХЛ

Екипата на Металург со упедлива победа над Динамо Софија ја  ја потврди шампионската титула во регионалната БАХЛ лига. Пиратите во ова натпреварување уште еднаш ја потврдија својата класа, совладувајќи го домашниот тим со резултат 6-2, по периоди (2-0, 1-0, 3-2).

Спортски клуб на СИТЕЛ 3

Спортски клуб на СИТЕЛ 3

YouTube Preview Image

Државно првенство 2014/15

Резултати од натпреварите во Државното првенство:

Macedonia_Bulgaria-3110

Македонија – Бугарија 4:3

Денес на хокеј арената на спортскиот центар Борис Трајковски се одржа вториот натпревар помеѓу Македонија и Бугарија.

Macedonia_Bulgaria-2681

Македонија со Бугарија во првиот свој репрезентативен хокеарски натпревар

Македонската репрезентација во хокеј на мраз го одигра својот прв, официјален натпревар.

SkolaZaHokej copy

Школа за лизгање и хокеј на мраз

Почна со работа школата за лизгање и хокеј на мраз во СЦ Борис Трајковски